Královské dílo za Jiřího z Poděbrad a dynastie Jagellonců. Král a šlechta

JIŘÍ KUTHAN

Vydavatel: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou UK ve vydavatelství Togga

ISBN 978-80-7308-313-7 (FF UK)

ISBN 978-80-87258-12-5 (Togga)

Rok vydání: 2010 (1. vydání)

Vázaná vazba (V8) s přebalem

Rozsah: 616 stran, 799 fotografií

Jazyk: český

Obálka a typografie a sazba z písma Regent Františka Štorma: Lukáš Přibáň

Tisk: Tiskárny Havlíčkův Brod

První svazek plánovaného dvousvazkového projektu detailně mapuje a analyzuje veškeré dochované kulturní (architektonické, sochařské, malířské) památky spojené s panováním králů Jiřího z Poděbrad, Vladislava a Ludvíka Jagellonského jak na českém území, tak na územích, kam zasahoval jejich mocenský vliv (tzv. země Koruny české). Publikace překračuje tuzemský rámec a pojednává o kultuře a dějinách území – z dnešního hlediska – visegrádské čtyřky. Umělecké památky z tohoto období představují návrat k řemeslné kvalitě uměleckých děl, která byla nenávratně zničena v husitských revolučních bouřích. Proto díla především jagellonské epochy tvoří nejzachovalejší, nejucelenější a nejrozsáhlejší dobový katalog uměleckých památek na českém území. Součástí knihy bude v prvé řadě detailní obrazová dokumentace stavebních epoch Pražského hradu, doplněná o historické fotografie z přelomu 19. a 20. století, jež dokumentují stav před veškerými novodobými rekonstrukcemi.

Ohlasy v médiích:

l’Europa Jagiellonica a-t-elle existé ? Quelques nouvelles de la recherche sur l’art en Europe centrale et orientale (1386-1572) (Perspective – La revue de l’INHA, 2 | 2014)

Choix des publications (Perspective – La revue de l’INHA, 2 | 2012, p. 413-418)

Recenze (Umění/Art LIX, 2011, No. 2)

Dílo hodné králů (MF Dnes – Kavárna, 2. 10. 2010)

Recenze (stavitele-katedral.cz, Knižní novinky)

Ministr školství Dobeš ocenil za vědu a výzkum lékaře, fyzika a filozofa (novinky.cz, 24. 11 2010)

Zvláštní uznání ministra MŠMT získal prof. Jiří Kuthan (iForum, listopad 2010)