Na co si ještě vzpomenu

ISBN 978-80-7308-429-5

146 stran česky, příloha: foto

190,- Kč

Ve vzpomínkové knize vypráví o svém životě významný český historik umění Pavel Preiss. Popisuje rodinné prostředí, jehož kořeny vedou do míst jako je Guatemala či Rakousko, a období vzdělávání, zvláště pak autorovy zážitky z gymnaziálních let, spojených s tíživou atmosférou protektorátu. Ve vzpomínkách na vysokoškolské studium na poválečné Univerzitě Karlově se vrací k předním osobnostem nejen dějin umění, ale filozofické fakulty obecně. Popisuje napjaté poměry na fakultě, své učitele (A. Matějček, R. Vacková, J. Cibulka, J. Květ) představuje na základě osobních dojmů a zážitků. Značnou část knihy tvoří vzpomínky na Pomocné technické prapory, v nichž autor sloužil od roku 1950. Navazující kapitola popisuje autorův návrat z PTP a práci v oblasti památkové péče, během níž se při inventarizaci majetku na státních hradech a zámcích společně s prof. Jaromírem Homolkou dostal k mnohým zajímavým objevům. Na období strávené v Národním muzeu, spojeném v době autorova působení především s V. Denksteinem, vzpomíná jako na léta nejhlubšího politického stínu. Od roku 1962 pak Preiss pracoval v Národní galerii, kde se setkával s J. Kotalíkem, V. V. Štechem, J. Kroftou, E. Pochem či A. Kutalem, nezapomíná ani na svého nedávno zesnulého přítele, významného historika barokního umění M. Horynu. Zvláštní kapitola je věnována devadesátým létům a Preissovu pobytu ve Vídni, pedagogickým zážitkům i tehdejším významným životním setkáním. V závěru vzpomínek se prof. Preiss vrací ke své vědecké práci a literární činnosti, stranou nezůstává ani dopad kritiky a zkušenosti s dobovou nakladatelskou praxí. Poutavě vypráví o J. Q. Jahnovi, jehož „magická přitažlivost“ jej do velké míry vedla k životnímu monografickému dílu o V. V. Reinerovi, popisuje i vznik knih Arcimboldo a manýrismusPanoráma manýrismuItalští umělci v Praze či Boje s dvouhlavou saní, na pravou míru uvádí svůj podíl na českém vydání Vasariho životů.

Ohlasy v médiích:

Recenze knihy: Na co si ješte vzpomenu (Olomoucký deník, 24. 10. 2012)