Vyprávět sám sebe. Teorie autobiografie

KLÁRA SOUKUPOVÁ

Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2021

ISBN 978-80-7671-043-6

ISBN 978-80-7671-044-3 (online: pdf)

Doporučená cena 300,- Kč

Koupit v e-shopu

Jak číst texty žánru autobiografie, když v nich autoři na jednu stranu referují ke skutečným událostem, současně ale čtenáři prezentují svůj, často idealizovaný, obraz? Máme se zaměřit na historickou věrohodnost, výraz psychologie autora, nebo na vyprávění samotné? Klára Soukupová ve své práci dokládá, že autobiografie je třeba interpretovat jakožto literární díla, jejichž podoba je z větší či menší míry ovlivňována tradicí žánru, soudobými vyprávěcími postupy i rétorikou. Na třech českých autobiografiích (Heda Margoliová-Kovályová: Na vlastní kůži, Ivan Klíma: Moje šílené století, Václav Černý: Paměti) autorka s odkazem na nejnovější poznatky teorie autobiografie představuje způsob analýzy konkrétních textu, jenž zohledňuje narativní tvar memoáru i jeho performativní povahu.

Ohlasy v médiích:

Recenze (Historie Otázky Problémy 1/2023)

Kniha teoretická, interpretační i didaktická. Aneb jak na autobiografie (Česká literatura 1/2023)