Zmizelé horizonty. Fotografie z archivu Českého egyptologického ústavu 1959-1989

Lucie Jirásková, Petr Košárek, Štěpán Macháček

ISBN 978-80-7671-054-2 (print)

Rok vydání: 2021 (1. vydání)

Jazyk: český (resumé anglicky, španělsky)

Sazba: Denisa Dimitrovová

Vyrobil: Tiskárna Helbich s. r. o., Brno

Kniha mapuje dějiny české egyptologie zejména prostřednictvím fotografií, které v průběhu svého působení v Egyptě pořídili fotografové Československého, respektive Českého egyptologického ústavu FF UK. Publikace je strukturovaná do tří oddílů, které mapují každé desetiletí z prvních 30 let existence ústavu. Fotografie zachycují český výzkum, život na venkově, Káhiru, cesty za památkami nebo cesty z Prahy do Egypta a zpět. Bohatý obrazový obsah je navíc doplněn textem, který vypráví příběh české egyptologie nejen z pohledu výzkumu a slavných objevů, ale také z hlediska běžného provozu a peripetií, které obor a jeho představitele v průběhu let potkaly.