Stvořené pro věčnost (DOTISK)

Dotisk nejprodávanější publikace roku 2019. Přes 360 nádherných barevných fotografií a ilustrací na téměř 390 stranách, to je rekapitulace práce několika generací českých egyptologů. Kniha, kterou připravili autoři z Českého egyptologického ústavu FF UK, obsahuje výběr 140 nejdůležitějších a nejzajímavějších nálezů za šedesát let působení expedic v Egyptě a Súdánu. Publikace je bohatě ilustrovaná a zahrnuje i nálezy a fotografie, jež doposud nebyly nikdy a nikde publikovány. Jak píše hlavní editor, prof. Miroslav Bárta v úvodu knihy: „V tomto případě není naším cílem čistě vědecké dílo, mnohem spíše se snažíme zájemcům o starověký Egypt a Súdán ukázat cestu k jejich poznání, a to prostřednictvím českých objevů v severovýchodní Africe.“ Ústav si knihou připomíná nejenom 60. výročí svého založení, ale i 100. výročí zahájení výuky egyptologie v češtině na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které připadá na rok 2019.