S pánem bohem zazděná. Průvodce pro poustevnice

Koupit v eshopu (PDF)

Překlad: KLÁRA PETŘÍKOVÁ

ISBN 978-80-7308-908-5 (print)

ISBN 978-80-7308-909-2 (online: pdf)

Rok vydání: 2019 (1. vydání)

Sazba a zlom: Dušan Neumahr

Vyrobil: Togga, spol. s. r. o.

Ancrene Wisse neboli Průvodce pro poustevnice sepsal ve třináctém století neznámý autor jako duchovní příručku příkladného života pro tři urozené rekluzy, tedy poustevnice, které se v rozpuku mládí o vlastní vůli nadobro uzavřely před světem a uvnitř strohých zdí své poustevny trávily život v modlitbách a zbožném rozjímání. Příručka měla sestrám poskytovat duchovní potravu, oporu i útěchu, jedná se proto o dílo svěží a stylisticky vytříbené, které čtenáře naší doby paradoxně zaujme především množstvím vyloženě světských metafor. Věci důvěrně známé totiž měly rekluzám napomáhat dobírat se věcí duchovních. Široký tematický záběr textu i jeho cenné postřehy ke každodenní středověké přítomnosti nabízejí jedinečný vhled do života Anglie třináctého století a text právem řadí mezi nejlepší ukázky raně středověké anglické prózy.

Ohlasy v médiích:

Z těch dobrých se radovat (Dějiny a současnost, 9/2019)

Recenze a reflexe (Tvar, 12/2019)

Univerzitní nakladatelství už nejsou jen chrliči skript (Universitas, 12. 12. 2019)

Správy (Zasvätený život, 3. 6. 2019)

Rozhovor s Jiřím Starým (www.ff.cuni.cz, 17. 4. 2019)

Ukázka: