Čínské myšlení zevnitř. Čítanka tradičních komentářů ke Knize Zhuāngzĭ

DAVID MACHEK

Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2016

ISBN 978-80-7308-657-2

ISBN 978-80-7308-858-3 (online: pdf)

Doporučená cena 295,- Kč

Tato práce předkládá výbor a komentovaný překlad čtyř tradičních komentářů k vybraným pasážím významného díla klasického taoismu z období Válčících států (ca 4.–3. stol. př. n. l.).  Tyto komentáře pocházejí ze čtyř různých období čínských dějin od raného středověku až po poslední dynastii císařské Číny. Cílem práce je představit komentáře jako texty, které zasluhují bližší pozornost jednak proto, že nechávají nahlédnout do různorodých dějinných kontextů, jednak proto, že jde o svébytné a filosoficky originální interpretace jednoho z nejvýznačnějších textů čínského myšlení. Každý komentář tak nese neklamnou pečeť historického období, ve kterém vznikl, zároveň se však komentáře vztahují k témuž textu, jsou součástí jedné interpretační tradice a v jistém smyslu se svou různorodostí doplňují. Publikace je určena jak sinologům či studentům sinologie, tak i filosofům či zájemcům o čínské myšlení bez znalosti klasické čínštiny. Na rozdíl od přehledových úvodů a studií k čínskému myšlení si tato čítanka klade za cíl nechat čtenáře nahlédnout do samotného procesu, ve kterém často originální myšlenky vyvstávají v konfrontaci s klasickým textem a již existující interpretační tradicí v určitém historicky podmíněném kontextu. Vzhledem k charakteristickým rysům čínského myšlení, totiž tíhnutí ke konkrétnosti, kontextuálnosti a kontinuitě, může být tento náhled určitým uvedením do čínského myšlení obecně.