Zapomenuté děti. Vzdělávání dětí uprchlíků se zaměřením na situaci v Řecku v době migrační krize

JANA LEJSKOVÁ

Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2021

ISBN 978-80-7671-049-8

ISBN 978-80-7671-050-4 (online: pdf)

Doporučená cena 250,- Kč

Podle dat UNHCR z roku 2020 je na světě 26,4 milionů uprchlíků, polovinu z nich tvoří děti. Jejich situace není nijak jednoduchá a s celou řadou překážek se setkávají i v oblasti vzdělávání. V roce 2020 mělo pouze 77 % dětí uprchlíků přístup k základnímu vzdělávání (oproti 91 % celkové dětské populace) a jen 31 % ke vzdělávání středoškolskému. Práce popisuje situaci ve vzdělávání těchto dětí, včetně právního rámce zajišťujícího toto vzdělávání na světové i evropské úrovni. Autorka se zaměřuje především na nedávnou migrační krizi v Řecku, kdy přibližuje možnosti vzdělávání pro děti uprchlíků, a to jak formalizovaného, poskytovaného státem, tak neformalizovaného, zajišťovaného dobrovolníky (i z řad samotných uprchlíků) a neziskovými organizacemi. Pomocí kvalitativního výzkumu zkoumá bariéry, se kterými se poskytovatelé neformalizovaného vzdělávání setkávali ve snaze o doručování vzdělávání těmto dětem, a popisuje metody, jak tyto bariéry překonávali.

Ohlas v médiích:

Výběr Salonu – Knihy (Salon Práva, 27. 1. 2022)