„Bílý teror“ na Tchaj-wanu přibližují vzpomínky Kang-i Sun Chang

Vychází český překlad autobiografie světoznámé sinoložky Kang-i Sun Chang „Cesta bílým terorem“. Kniha skrze pohnutou rodinnou historii připomíná období perzekucí v poválečném Tchaj-wanu. Předmluvu připravila prof. Olga Lomová z Katedry sinologie FF UK.

Autobiografie profesorky čínské literatury na Yaleově univerzitě a světoznámé sinoložky zaznamenává autorčino dětství a dospívání na Tchaj-wanu během tzv. bílého teroru (1947–1987), jak se dnes nazývá období poválečné Čankajškovy diktatury, a její emigraci do Spojených států amerických, kam ji postupně následovala celá rodina. Jádro vyprávění leží v období deseti let mezi roky 1950–1960, během kterých byl autorčin otec Paul Sun z politických důvodů ve vězení.

Knihu z čínštiny a angličtiny přeložil František Reismüller, který je autorem doprovodného historického průvodce obdobím bílého teroru na Tchaj-wanu. Text v sobě pojí v evropském prostředí málo známá historická fakta o raném politickém vývoji Čínské republiky na Tchaj-wanu a zároveň živý a poutavý popis životního zápasu jedné rodiny ve specifické době. Čtenáři může přinést nejen hlubší porozumění historickým okolnostem poválečné doby, které charakteristickým způsobem formovaly Tchaj-wan jakožto nezávislý stát, ale také rozšířit jeho pochopení osudu celé Číny v druhé polovině 20. století. Vzhledem k lehkému vyprávěcímu stylu však Cesta bílým terorem nepřipraví čtenáře ani o čistě literárně estetický zážitek.

Při četbě této knihy vzpomínek jsem si také uvědomila, že to musela být osobní zkušenost, nikoliv touha po vědecké originalitě, co předurčilo zájem profesorky Kang-i Sun Chang o ženské téma, které před lety v klasické sinologii otevírala jako jedna z prvních. Paralely mezi vědeckým zaměřením na postavy básnířek a statečných žen čínské minulosti a obdivem k matce odhodlaně a s velkým umem vzdorující životním těžkostem jsou evidentní.

Z předmluvy Olgy Lomové

Kang-i Sun Chang (nar. 21. února 1944 v Pekingu jako Sun K’ang-i, čínsky 孫康宜) je americká sinoložka čínského původu, odbornice na klasickou čínskou literaturu. Je emeritní profesorkou východoasijských jazyků a literatury a bývalou vedoucí Katedry východoasijských jazyků a literatury na Yaleově univerzitě, kde mnoho let působila jako ředitelka postgraduálních studií a podílela se na výuce studijního programu Ženství, genderu a sexuality. Sun Kang-i se podařilo vystudovat na Tunghajské univerzitě a postgraduálně na Národní tchajwanské univerzitě (NTU).

V roce 1968 odešla z Tchaj-wanu do Spojených států, kde pokračovala ve studiích na Rutgersově univerzitě v New Jersey. Poté se zapsala na státní univerzitu v Jižní Dakotě, kde v roce 1972 získala titul M.A. z anglické literatury. Changová následně nastoupila na prestižní Princetonskou univerzitu, kde v roce 1976 získala titul M.A. z klasické čínské literatury a v roce 1978 titul Ph.D. z komparativní literatury. Poté mimo jiné pracovala jako kurátorka Gestovy knihovny a východoasijských sbírek tamtéž.

Nejvýznamnější knihy a ediční počiny:

• The Evolution of Chinese Tz’u Poetry: From Late Tang to Northern Sung (1980)
  • Six Dynasties Poetry (1986)
  • The Late Ming Poet Ch’en Tzu-lung: Crises of Love and Loyalism (1991)
  • Women Writers of Traditional China: An Anthology of Poetry and Criticism (1999)
  • Farewell to the White Terror (2003), druhé vydání jako Journey Through The White Terror: A Daughter’s Memoir (2013)
  • Cambridge History of Chinese Literature (2010)

Cesta bílým terorem

Kang-i Sun Chang

Univerzita Karlova, Filozofická fakulta

Praha 2021

ISBN 978-80-7671-027-6 (print)